16 Nisan 2010

Twitter'da Kriz/Afet Yönetimi Tatbikatı

Facebook'ta notu bir türlü yayamadığım için buradan duyurayım dedim. Özetle 19 Nisan Pazartesi günü sabah 07.00'da Twitter üzerinden gönüllülerle bir kriz/afet yönetimi tatbikatı yapılacak. Haiti'de de kullanılan sistem ülkemizde de olası durumlarda kullanılmak üzere test edilecek. Twitter, her geçen gün önemli bir iletişim kanalı haline geliyor. Örneğin bazı kentlerde Karayolları Müdürlükleri, trafik bilgilerini Twitter üzerinden paylaşıyor, #etiket sayesinde Twitter kullanıcılarının doğrudan trafikle ilgili bilgileri paylaşmalarını sağlıyor. Twitter'daysanız bu tatbikata katılmanızda fayda var; düşünmesi bile can sıkıcı ama İstanbul'da depremin ne zaman olacağını bilmiyoruz ve hepimizin taşın altına elimizi koymamız gerekiyor. Lütfen okuyun ve paylaşın...Twitter'da Kriz/Afet Yönetimi Tatbikatı

İlk kriz yönetimi twitter tatbikatı 19 Nisan Pazartesi günü olacak. 

Tatbikat USHAHİDİ ( Haiti depremi sırasında en etkin kurtama iletişim sistemi idi) Jor El İstanbul grubunun oluşuma desteği ile gerçekleşicek. 

1) twitterda @ClaireBerlinski & @ISTANBULTWSTVL yönetiminde 

2 ) Tweet gönderecek gönüllülere ihtiyacımız var. http://www.depremak.org/ da gereken bilgileri bulabiliriz. 

SENARYO: 
Saat 07:00 de bir deprem tatbilatımız olucak. Telefonların çalışmadığını, ama bazı nsanların twittera ulaşabildiğini varsayıyoruz. Haiti'de de aynısı olmuştu. Gönüllüler hayali yaralıların adreslerini, ihtiyaçlarını tweet edecekler. Ancak, kaos yaratmamak için gerçek kelimeler yerine şifreler kullanıyor olacağız. 

KURALLAR: 
a. Tüm tweetler #BuBirTatbikattir hashtagini kullanacak. 
b. DEPREM yerine PARTİ kelimesi girilecek (EARTHQUAKE = PARTY) 
c. YANGIN için ISIK kelimesi ( FİRE= LıGHT) 
d. YARALI yerine MİSAFİR (GUESTS for INJURED ) 
e. YIKILMIS BİNA yerine KLUP (CLUB for COLLAPSED BUILDINGS) 

ÖRN "#BuBirTatbikattir #Galatasaray'da Parti var 50 misafir postanenin yanındaki klüpte " 

Bu tatbikat sonucu eksiklerimizi görecek ve bir sonraki kapsamlı deneme için yapılması gerekenleri belirleyeceğiz. 

Sizin de desteğiniz daha önce görüştüğümüz gibi çok önemli. Bu bilinci olası bir ihtiyaç halinde toplumumuz ile paylaşmanızı rica ediyoruz. 

DETAYLI BİLGİ İCİN; 

Jor El İstanbul İstanbulda yasayan ve deprem halinde, twitter ve interneti İstanbul'da aktif kullanabilmek icin gönüllü çalışan bir ekip. 

http://www.facebook.com/topic.php?uid=330300449924&topic=12224 

USHAHİDİ platformunu oluşturuyoruz. 
http://learningtofight.blogspot.com/2010/02/applying-ushahidis-model-to-disaster.html 

http://learningtofight.blogspot.com/2010/02/istabulda-depremden-korunmak-icin_04.html 

***************************************************************************** 

Crises Management via Twitter 
Posted on: 12 April 2010 (4 days ago) at 1354 - Comment 

On Monday 19th pf April, İstanbul will run a twitter test for crise management. We’ll have this up in Turkish soon too. For now, if anyone wants to contribute to the Dry Run protocols in English, please see this discussion post. 

http://www.facebook.com/topic.php?uid=330300449924&topic=12224 

Right now, we’re chiefly working to establish a USHAHIDI platform in Istanbul as a seismic risk mitigation tool. If that doesn’t make sense, please read this: 

http://learningtofight.blogspot.com/2010/02/applying-ushahidis-model-to-disaster.html 

http://learningtofight.blogspot.com/2010/02/istabulda-depremden-korunmak-icin_04.html 

We’ve scheduled our first test of the USHAHIDI Istanbul system for next Monday, April 19. (This is subject to change if the system isn’t completely debugged and translated by then). Here’s what’s going to happen, and here’s what we need you to do. 

1) Could everyone who is already on Twitter please follow ClaireBerlinski and ISTANBULTWSTVL. 
2) Could everyone who is not on Twitter please get on Twitter. (If you’re living in a seismic zone, trust me, you want to know how Twitter works.) 
3) We need volunteers to input incoming Tweets. You’ll need some knowledge of Istanbul geography to do this. If you think you can do it, have a look at http://www.depremak.org/, and see if you can figure it out from the instructions. If you can’t, the instructions need to be clearer, so let us know what you don’t understand. Please let us know if you can volunteer. 

Here’s what’s going to happen. At 7:00 pm Istanbul time, we’re going to pretend that there’s been a massive earthquake in Istanbul. For the sake of the exercise, we’re going to assume that phones are down, but some people have access to Twitter. (This is not fanciful: It’s exactly what happened in Haiti.) People participating in the exercise — that’s you — will Tweet about it. Use your imaginations. Report collapsed buildings, fires, injuries. Do it just the way you would if it had really happened and you were really panicking, emotional, and not thinking straight, EXCEPT, 

WE MUST MAKE SURE THESE TWEETS DO NOT PANIC PEOPLE. So, we’re going to use code. The rules: 

a. All Tweets must be prefaced #BuBirTatbikattir. 
b. Use the word PARTY for EARTHQUAKE 
c. Use the word LIGHT for FIRE 
d. Use the word GUESTS for INJURED 
e. Use the word CLUB for COLLAPSED BUILDINGS 

So, e.g., “#BuBirTatbikattir. RT #party at Galatasaray 50 guests in club by post office.” 

We’d like you to keep Tweeting until midnight. The volunteers are going to see if they can find all the relevant Tweets and input them into the system. We should be able to see pretty quickly whether it works. If it does, we’re going to do it again with AKUT, who are going to practice getting real rescuers to the sites that are reported. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder